Zmiany w SDP
(P) Nowym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich został w sobotę Andrzej Sawicki z Krakowa.
Sawicki, który wygrał nieznaczną liczbą głosów z szefem Tygodnika "Solidarność" Andrzejem Gelbergiem, chce, by SDP uzyskało status stowarzyszenia twórczego. Ma też nadzieję, że lokalnym oddziałom SDP uda się uzyskać osobowość prawną, co umożliwi im prowadzenie działalności gospodarczej.
Sawicki, dotychczasowy prezes krakowskiego oddziału SDP, jest historykiem sztuki, współpracował z krakowskim "Dziennikiem Polskim".
Zjazd podjął dwie uchwały. Jedną - przywracającą członkostwo Alinie Grabowskiej, wieloletniej dziennikarce Radia Wolna Europa, którą za czasów PRL wyrzucono ze Stowarzyszenia, i drugą - w związku z zatrzymaniem na granicy czeczeńsko-dagestańskiej konwoju Polskiej Akcji Humanitarnej. W konwoju jadą dziennikarze z: "Życia Warszawy", TVP, III Programu PR, Radia "Zet" i "Gazety Wyborczej".
"Zjazd apeluje do władz polskich o podjęcie energicznych kroków dyplomatycznych, a do władz rosyjskich o natychmiastowe uwolnienie konwoju i umożliwienie powrotu do Polski. Jednocześnie zwracamy się do organizacji dziennikarskich oraz dziennikarzy w Polsce, Rosji i innych krajach o wywarcie presji na władze rosyjskie, których postępowanie stanowi formę represji wobec osób bezinteresownie niosących humanitarną pomoc ofiarom wojny".
Ponadto zjazd dokonał zmian w statucie wprowadzając m.in. instytucję sekretarza generalnego oraz zastępując walny zjazd członków zjazdem delegatów, co w przyszłości umożliwi uniknięcie sytuacji, jaka miała miejsce dwa lata temu w czasie zjazdu krakowskiego.
Wtedy z braku kworum - a statut uznawał za kworum 50 proc. członków stowarzyszenia - zjazd stowarzyszenia nie był w stanie wyłonić nowych władz.
Podpis: Prezes honorowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski na zjeździe.