[Podpis pod fot.]

Powyżej: Kobiety przychodzące na modlitwę zajmują wyznaczone miejsca na uboczu głównego placu. Nie mogą wchodzić do środka świątyni. Meczet Alego - miejsce pielgrzymki setek tysięcy szyitów. Irak, polska strefa, Karbala. 11 października 2003 r.

Po lewej od góry: Wesele Fatimy i Jamala. Bagdad, dzielnica al Saddar. 16 października 2003 r.

Siostry, kuzynki i matka Fatimy tańczą przed Jamalem

Wdowa ze swoim kalekim synem idzie do centrum, gdzie usiądzie na przytroczonym do wózka stołeczku i będzie czekać na datki. Bagdad, październik 2003 r.

Kobietom nie wolno wchodzić do świątyni głównym wejściem. Zawsze też na ulicy, na schodach muszą schodzić z drogi mężczyznom. Meczet Alego, Karbala

Na poprzedniej stronie u góry: 15-osobowa rodzina al Musawi żyje w opuszczonym posterunku, w którym niegdyś torturowano Ibrahima. Ibrahim i Feten mają 11 dzieci. Ibrahim nie ma pracy. Bagdad, październik 2003 r.

Matka z chorym synkiem przyszła do kliniki Abu Torab. To cztery małe pokoiki, w których codziennie przyjmowanych jest ok. 100 pacjentów. Klinikę prowadzą miejscowi lekarze i wolontariusze. Ciągle brakuje tu lekarstw. Ale to jedyne miejsce, gdzie kobiety z Zafrani, dzielnicy slamsów, mogą uzyskać bezpłatną pomoc. Bagdad, 5 października 2003 r.

To tylko fragment artykułu. Aby czytać dalej, kup dostęp poniżej.

4 miliony tekstów od 1989 roku.
Zyskaj dostęp do archiwalnych treści "Gazety Wyborczej".
Znajdź historie, których szukasz.

Kup dostęp