Mocna herbata chroni zawałowców
Szanse przeżycia po zawale są największe u tych chorych, którzy są amatorami mocnej herbaty - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Circulation", pisma American Heart Association.
Czwarte urodziny Dolly
5 lipca 1996 roku przyszła na świat Dolly, pierwszy ssak sklonowany z dorosłej, zróżnicowanej już komórki sutka sześcioletniej owcy. Imię dostała na cześć Dolly Parton, gdyż podobnie jak ta artystka stała się sławna z powodu biustu. Jej "twórcy" chcieli opatentować swoją metodę klonowania. Dlatego oficjalnie o narodzinach poinformowano dopiero osiem miesięcy później.
Nietoperze zasypiają
W tym roku wcześniej niż zwykle nietoperze układają się do zimowego snu. W Polsce występują 22 gatunki tych ssaków. Wszystkie pod ochroną. Zasypiają na strychach, w piwnicach, nawet w studniach. Nie budźmy ich. Każde wyrwanie z zimowego odrętwienia to dla nich wielki wydatek energii. Mogą przez to nie doczekać kolejnej wiosny.
Stół z ewangelistami
Fundamenty i korytarze kościoła pochodzącego z V wieku odkopali archeolodzy z Syrii i Kanady badający syryjską część wybrzeża Morza Śródziemnego - poinformował miejscowy dziennik "al-Tharwa". Bazylika leży w Ras al-Basit, około 250 km na północ od Damaszku. W czasach świetności był to dwupiętrowy budynek otoczony wysokim murem. Pełnił też funkcję klasztoru. W Ras al-Basit archeolodzy znaleźli także kilka kolumn, krzyże i wspaniały pięcionożny stół z rzeźbami czterech ewangelistów otaczających Jezusa.
Ojciec jest ważny
Dobre relacje z ojcem zmniejszają ryzyko problemów emocjonalnych, kłopotów w nauce i zaburzeń zachowania u dziewcząt - dowodzą brytyjscy uczeni z uniwersytetu w Oksfordzie. Badali 17 tys. dzieci urodzonych w 1958 r. Ich losy śledzono przez 33 lata, a dokładne wyniki zbierano w 7., 11., 16., 23. i 33. roku życia. Chłopcy także zyskują na dobrych kontaktach z ojcami - zmniejsza się prawdopodobieństwo, że popadną w konflikt z prawem, rosną szanse na dobre wyniki w nauce i pracy oraz na stworzenie satysfakcjonującego związku małżeńskiego. Ojcowie, którzy nawet po rozwodzie angażują się w wychowanie dzieci, mogą je w ten sposób ochronić przed emocjonalnymi skutkami tego wydarzenia.
Ameba myśli?
Jednokomórkowa ameba jest na tyle inteligentnym stworzeniem, iż w poszukiwaniu pożywienia pokonuje skomplikowany labirynt. Taki jest wynik eksperymentu japońskich naukowców z Bio-Mimetic Control Research Centre w Nagoi, opisany w "Nature". Badacze umieszczali amebę w labiryncie, a u wyjść z niego układali pożywienie. Za każdym razem ameba docierała do jedzenia najkrótszą drogą. - Ten proces obliczeniowy, dokonywany przez pojedynczą komórkę wskazuje, że może ona przejawiać pewien rodzaj inteligencji - mówią uczeni.